Artykuły
Casting na bohatera
Zanim zaczniesz pisać książkę, musisz zastanowić się kogo obsadziłbyś w rolach głównych, a kogo w drugo- i trzecioplanowych. Kto ma się w niej pojawić? Tak jak reżyser przed pierwszym klapsem, tak pisarz musi przeprowadzić casting na bohaterów.
Myśląc o swojej książce, najpierw musisz zadecydować jakich bohaterów będziesz potrzebował, aby fabuła rozwijała się w dobrym kierunku i była zgodna z twoimi założeniami. Romans wymaga przecież zupełnie innych bohaterów niż powieść wojenna. Wybór postaci zawsze musi być idealnie dopasowany do świata powieści, którą tworzysz.
Zacznij od nadania głównemu bohaterowi imienia. Może wydaje się to łatwe, ale wybór imienia spędza sen z powiek wielu pisarzom. Przecież imię to magia! Wyobraź sobie wrażenie kiedy po raz pierwszy usłyszysz imię twojego bohatera wypowiedziane na głos? A w powieści? Jak dźwięczy radośnie, kiedy bohaterka woła ukochanego, jak brzmi rzucone w złości przez zaciśnięte zęby, jak jest szeptane przez kochanków w miłosnym uścisku? W zależności od tego jakie imię wybierzemy za każdym razem będzie miało inną siłę. Możesz nadać każde imię, ale pamiętaj, że spędzisz z bohaterem dużo, naprawdę dużo czasu. Może więc powinno być to imię, które lubisz i które będzie ci się podobało w każdych okolicznościach. Nie tylko powinno dobrze pasować do danej postaci, jej charakteru i funkcji, którą będzie pełnić w książce, ale też powinno być łatwo identyfikowane przez czytelników. Według najstarszych zasad imiona bohaterów jednej powieści nie powinny być do siebie podobne, a nawet dobrze by było, aby nie zaczynały się od tej samej litery. Wybierając imię dla bohatera nie śpiesz się. To naprawdę ważna sprawa.
Kiedy już nazwiesz swoich bohaterów, dla każdego z nich zrób listę podstawowych informacji dotyczących wyglądu zewnętrznego, cech charakteru i osobowości, pochodzenia, rodziny, przyjaciół. Może wyglądać tak:
Imię i nazwisko:
Data i miejsce urodzenia:
Wzrost/waga/cechy zewnętrzne/:
Obywatelstwo:
Imiona rodziców i ich zawód:
Inni członkowie rodziny:
Mąż/żona lub ukochany/ukochana:
Imiona przyjaciół i ich zawody:
Wykształcenie:
Zawód wykonywany:
Wynagrodzenie:
Status społeczny:
Umiejętności zawodowe:
Poglądy polityczne:
Hobby/jak spędza wolny czas:
Cechy osobiste (wyobraźnia, gust, temperament, moralność etc.):
Ambicje/nadzieje/marzenia:
Obawy:
Inteligencja:
Poczuci humoru:
Najbardziej bolesne doświadczenie:
Najbardziej znaczące konstruktywne doświadczenie:
Kondycja zdrowotna/znaki szczególne:
Seksualna orientacja/doświadczenia/wartości:
Jaką lubi muzykę, sztukę, literaturę, ubrania, jedzenie, picie, wystrój wnętrza:
Stosunek do życia:
Stosunek do śmierci:
Filozofia życia:
Oczywiście nie będziesz musiał wykorzystać wszystkich tych informacji, ale z pewnością pomogą one, tobie samemu, zobaczyć bohatera jako kompletną, trójwymiarową postać. Takie resume ułatwi później pokazanie motywacji bohatera, wyjaśni dlaczego działa w taki, a nie w inny sposób w punktach kulminacyjnych powieści oraz uwiarygodni go w oczach czytelników.
Tworząc osobowość bohatera wypunktuj jakie ma największe zalety i mocne strony. Obdziel go kilkoma naprawdę świetnymi cechami, a następnie dodaj chociaż jedną porządną słabość. Nikt nie lubi spotykać na swojej drodze chodzących doskonałości, tak samo jest w powieści. Bohater nie może być perfekcyjny. Powinien walczyć nie tylko z przeszkodami stojącymi na drodze do osiągnięcia celu, ale również ze swoimi słabościami. To one nadadzą bohaterowi realności. Nikt nie jest doskonały.
Uczyń swojego bohatera perfekcyjnie......niedoskonałym.
U.G.