Jak napisać dobre opowiadanie?
Jak napisać dobre opowiadanie?
Myślisz o pisaniu, ale nie masz pewności, czy to dla ciebie? Przekonaj się w sześć tygodni i zacznij wielką przygodę od tworzenia krótkich form literackich.
Pisanie książki wiąże się z dużym nakładem pracy i może trwać latami, natomiast podczas sześciotygodniowego kursu zyskasz niezbędny warsztat, aby ukończyć pisanie opowiadania. Podpowiemy też, co zrobić z gotowym tekstem i jak wyróżnić się na rynku literackim, aby zdobyć Czytelników i świadomie wkroczyć do świata literatury. Kurs pisania opowiadań pomoże przekonać się Tobie, czy zawód pisarza jest ci pisany.
Plan kursu
1. Od pomysłu do fabuły, czyli jak zacząć wielką przygodę literacką?
- Czemu zacząć przygodę z pisaniem od opowiadań, a nie od książki? Jakich umiejętności uczy pisanie opowiadań?
- Opowiadania „Netflixem” literatury? Trendy czytelnicze.
- Najważniejsze cechy dobrego opowiadania.
- Pisanie jako proces twórczy. Podejście projektowe do pisania opowiadań: tworzymy Project plan i ustalamy listę zadań, aby napisać i opublikować opowiadanie, używając techniki „SMART”.
- Od pomysłu do fabuły: podział fabuły w opowiadaniach na trzy akty. Co sprawia, że fabuła jest wciągająca?
- Techniki tworzenia fabuły: konspekt fabularny (Plot-Driven Story) a oddanie fabuły bohaterom (Character-Driven Story). Jakim typem pisarza chcesz być?
- Wybierz gatunek literacki swojego opowiadania. Na czym skupić się pisząc opowiadanie w danym gatunku?
- Techniki pobudzania wyobraźni: metoda "Płatka Śniegu".
2. Świat i bohater
- Opowiadanie rządzi się innymi prawami niż powieść. Tworzenie świata i bohaterów w krótkich formach literackich jest wyzwaniem. Jak stworzyć przekonujący świat, bohaterów i fabułę na kilkunastu stronach?
- Atrybuty i emocje postaci, czyli jak ożywić bohatera?
- Jak pisać wiarygodnie o świecie i unikać typowych błędów jak infodump?
- Fan fiction; inspiracje popkulturą; czy autorski świat w opowiadaniach? Wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
3. Konflikty fabularne i emocje
- Fabuła składa się ze scen. Omawiamy teorię budowy scen i podstawowe różnice między książką a opowiadaniem. Jakie funkcje fabularne pełnią konflikty? Co sprawia, że konflikt emocjonuje czytelników?
- Emocje w scenach, czyli, co motywuje czytelników do lektury i czemu Czytelnik powinien przejmować się tym, co piszemy? Jak dobrać zestaw emocji do gatunku literackiego i do historii, którą chcemy opowiedzieć? Jak oddziaływać emocjami na czytelników?
4. Fabuła i "zarządzanie wiedzą Czytelnika"
- Typy narracji a opowiadanie. Zalety i wady użycia danego typu narracji.
- Fokalizacja i narracja.
- Nowoczesne typy fabuły, czyli co i kiedy chcesz opowiedzieć i czemu (zazwyczaj) nie robić tego liniowo.
- Schematy fabularne a własna koncepcja i czemu mamy aż tyle remaków w popkulturze?
- Omawiamy typowe schematy fabularne.
- „Zarządzanie wiedzą”: co o fabule w danym momencie wie narrator, czytelnik, bohater, antagonista? Jakie konsekwencje ma to dla Twojej historii? W jaki sposób brak wiedzy motywuje Czytelnika do lektury? W jaki sposób uniknąć błędów logicznych?
5. Trudna sztuka pokazywania, czyli jakim językiem opowiadać?
- Współczesna proza, a zwłaszcza opowiadania, są oszczędne, jeśli chodzi o opisy. Jak pokazać żywy świat i emocjonującego bohatera w akcji? Jak pokazać miejsca? Angażowanie zmysłów, zaangażowanie wyobraźni.
- Czy w opowiadaniach wolno łamać zasadę „Show don’t tell”?
- “Każde zdanie jest po coś”. Jakie funkcje mogą pełnić zdania, a jakie opisy? Techniki zastępowania opisów metodą “show”.
- Jak napisać dobry dialog?
6. Mocne otwarcie Twojej historii, emocjonujące zakończenie. Co zrobić z gotowym tekstem?
- Pierwsze wrażenie robimy na kimś w kilka sekund. Podobnie jest z tekstem. Czy wiesz, że otwarcie historii jest decydującym momentem, czy Twój tekst nie zostanie odrzucony na samym początku przez wydawcę lub czytelnika? W zakończeniu historii decydujesz natomiast z jakimi emocjami chcesz pozostawić Czytelnika. Co zrobić, aby Czytelnik stał się Twoim Czytelnikiem, który wróci do Twojego literackiego świata?
- Cechy dobrego prologu. Jak wprowadzić do historii naszego bohatera?
- Cechy dobrego epilogu.
- Kilka uwag o pracy z redaktorem.
- „Less is more”, co to znaczy?
- Twój warsztat: narzędzia pisarskie
- Gdzie i jak debiutować? Lista rzeczy, które powinieneś/powinnaś zrobić, zanim wyślesz swój tekst.
- Kilka słów o konkursach literackich. Co sprawia, że tekst na konkurs jest interesujący dla jurorów? Kilka uwag od selekcjonera tekstów w projekcie literackim oraz od strony laureata szesnastu konkursów literackich.
- Podsumowanie kursu: w czym przydaje się sztuka pisania opowiadań?
KURS ON-LINE
Kurs Jak napisać dobre opowiadanie? prowadzimy w formule on-line na Zoomie.
Kurs on-line polega na dostępie do prywatnego, wirtualnego pokoju konferencyjnego z numerem ID, który zapewnia udział w kursie tylko uczestnikom (max. 10 osób)
Kurs będzie umożliwiał dyskusję, dzielenie się własnymi tekstami, ich krytykę oraz będą mogli Państwo przesyłać materiały na czacie. Pomiędzy zajęciami będą mogli Państwo korespondować z nauczycielem mailowo.
Wymagania: dostęp do internetu, laptop lub komputer stacjonarny z kamerą lub ewentualnie telefon
Częstotliwość spotkań: 6 spotkań po 3 godziny plus korespondencja mailowa z nauczycielem pomiędzy spotkaniami
TERMINY KURSÓW:
Nazwa kursu | Termin | Dzień | Miejsce | Nauczyciel |
Opinie uczestników
„Zajęcia były świetne, prowadzący bardzo rzeczowy, a jednocześnie uprzejmy. Poleciłabym każdemu i być może sama powtórzę kiedyś te zajęcia :)" - Delfina, Jak napisać dobre opowiadanie", październik 2023
„Prowadzący kurs „Jak napisać dobre opowiadanie” dawał z siebie wszystko, by przeprowadzić jak najlepsze zajęcia. Materiały były wyczerpujące, ćwiczenia przydatne, a cel, by w trakcie kursu napisać opowiadanie jak najbardziej realny. Wsparcie prowadzącego w pisaniu opowiadania i opinie o fragmentach napisanego tekstu bardzo na plus. Zdecydowanie polecam kurs :)" - Małgorzata, Jak napisać dobre opowiadanie", październik 2023
„ Na kursie nauczyłam się bardzo dużo rzeczy. Przede wszystkim na plus jest zastosowanie metodologii "Płatka Śniegu", która okazała się bardzo pomocna w strukturyzowaniu fabuły, rozwijania pomysłu i postaci. Treści były prezentowane w sposób przejrzysty. Podobała mi się konkretna i konstruktywna krytyka tekstów. Roland jako prowadzący był bardzo życzliwy i stworzył przyjazną atmosferę na zajęciach, co było dla mnie bardzo ważne. Dodałabym może nieco więcej ćwiczeń praktycznych podczas zajęć, ale sugestia ta, w żaden w żaden sposób nie umniejsza wartości tego kursu :) Bardzo dziękuję za możliwość uczestnictwa w zajęciach." - Katarzyna, Jak napisać dobre opowiadanie" , październik 2023
"Roland w bardzo przystępny oraz klarowny sposób przekazał informacje dotyczącą procesu tworzenia opowiadania. Również dowiedziałam się gdzie mogę przesłać gotowe teksty. Co z nim zrobić, byle nie chować do szuflady.
Cotygodniowy kurs dał mi również możliwość napisania opowiadania, które pod czujnym okiem Rolanda było ulepszane. Dzięki wszystkim zabiegom powstał zalążek dla czegoś większego (zbioru opowiadań, a może książki)." - Karolina, Jak napisać dobre opowiadanie", luty 2023
"Kurs skłania do pisania od pierwszej myśli, prezentacja strukturyzuje informacje, a pisemny feedback i omawianie tekstów w grupie dają szansę na szersze spojrzenie. Roland to nauczyciel-optymista z podejściem „Napisałeś? Wyślij”. Większość grupy postawiła ostatnią kropkę już po pięciu spotkaniach. Polecam tym, którzy za pomocą słów chcą budować świat krótkich form literackich." - Patrycja, Jak napisać dobre opowiadanie", luty 2023