Artykuły o pisaniu          

Jak zacząć pisać - uwolnij wyobraźnię
Jak zacząć pisać - uwolnij wyobraźnię

Podjąłeś decyzję – zaczynam pisać. Już w tej chwili, natychmiast. Jest to zdecydowanie lepsza decyzja od zacznę pisać od Nowego Roku, świąt, 40-tych urodzin itd.
Widzisz czystą kartkę papieru, zatemperowany ołówek. I co dalej? Od czego zacząć?

Jak napisać książkę - metoda Płatka Śniegu
Jak napisać książkę - metoda Płatka Śniegu

Napisanie powieści jest proste. Napisanie dobrej powieści jest bardzo trudne. Gdyby to było łatwe, wszyscy pisaliby bestsellery i zdobywali nagrody literackie. Dobra fabuła nie zjawia się tak po prostu, jest zaplanowana.
Planowanie to ciężka praca, dlatego ważne jest znalezienie dobrego wzoru.

Jak stworzyć bohatera 3D?
Jak stworzyć bohatera 3D?

Tworzenie wiarygodnych, trójwymiarowych bohaterów wymaga, abyś poznał ich bardzo dokładnie. Jeśli nie będziesz znał ich dobrze w jaki sposób sprawisz, że będą na tyle wiarygodni, aby czytelnicy uwierzyli, że są realni?

Jak napisać dobrą scenę – sceny i sekwele
Jak napisać dobrą scenę – sceny i sekwele

Marzymy, żeby każda część książki, każda scena powieści była perfekcyjna. Jak napisać dobrą powieść? Każdy z nas widzi tę doskonałość inaczej. Pisanie powieści to praca nad kolejnymi scenami. Doskonalenie warsztatu to praca nad każdą sceną. Jak utrzymać perfekcję w pisaniu. Na czym ona polega?

Casting na bohatera
Casting na bohatera

Zanim zaczniesz pisać książkę, musisz zastanowić się kogo obsadziłbyś w rolach głównych, a kogo w drugo- i trzecioplanowych. Kto ma się w niej pojawić? Tak jak reżyser przed pierwszym klapsem, tak pisarz musi przeprowadzić casting na bohaterów.

Krótki kurs pisania - warsztat pisarza cz.II
Krótki kurs pisania - warsztat pisarza cz.II

Jeżeli chcesz pisać SF i masz niesamowite pomysły – to już coś. Jedno z prawideł tego gatunku głosi, że czasem tym, co zostaje w głowie czytelnika z dobrego tekstu SF, jest właśnie pomysł. Ale jeżeli piszesz w innym gatunku...

Krótki kurs pisania - warsztat pisarza cz.I
Krótki kurs pisania - warsztat pisarza cz.I

Uczestnicy prowadzonych przeze mnie kursów pisarskich bardzo często zadają mi proste, ale bardzo fundamentalne pytania. Spróbuję odpowiedzieć na najczęściej zadawane. Mam nadzieję, że pozwoli to Wam lepiej pisać.

Ten zły
Ten zły

Główny Bohater powieści ma do osiągnięcia pewien określony cel, ale aby powieść nie skończyła się na dziesiątej stronie, droga do niego nie może być usłana różami. Nieważne jaki rodzaj powieści piszesz – romans, kryminał, powieść przygodową, fantasy – jeśli bohaterowi nic nie stanie na drodze do osiągnięcia celu - nie ma historii.
Musi pojawić się przeciwnik, antagonista.

Czy ściąganie zawsze jest naganne?
Czy ściąganie zawsze jest naganne?

Jeśli Szekspir mógł to robić, możesz i ty. Ukradnij swoją fabułę. Tak, tak, wielki mistrz rzadko sam wymyślał oryginalną historię. Brał stare fabuły i wypełniał swoją własną niepowtarzalną magią.

Co z tą weną?
Co z tą weną?

Jak sobie wyobrażasz życie pisarza ? Siebie jako pisarza? Wstajesz rano i z filiżanką parującej kawy siadasz na mięciutkiej kanapie z laptopem na kolanach. Nie możesz się wprost doczekać, kiedy wreszcie przelejesz wszystkie swoje genialne pomysły na papier. Piszesz aż do obiadu, który w tajemniczy sposób pojawia się na stole. Nie zastanawia cię to, ani nie martwi – wszak życie pisarza jest pełne magii.

Tekst pełen zmysłów
Tekst pełen zmysłów

Dobra, żywa opowieść powinna odwoływać się do naszych zmysłów. Wzrok, słuch, smak, zapach, dotyk - to wspólny mianownik ludzkich doświadczeń. Takie dowody ludzie uznają za wiarygodne. Opis w powieści powinien być przedstawiony w akcji i ruchu.

Północny Sabat - debiut Agnieszki Sorycz
Północny Sabat - debiut Agnieszki Sorycz

Serdecznie gratulujemy Agnieszce Sorycz wydania pierwszej książki "Północny Sabat"! Jest to wciągająca powieść urban fantasy, gdzie mitologia słowiańska łączy się z dzisiejszym światem. Tajemnicze wiedźmy, inkarnacja, słowiańskie Zaklinaczki pojawiają się we współczesnej Warszawie, a wątki miłości, zdrady i zawiści nie pozwalają odłożyć książki na półkę:) Przeczytajcie koniecznie!

Serenada na wiolonczelę i rewolwer - kolejna książka Karola Kowala
Serenada na wiolonczelę i rewolwer - kolejna książka Karola Kowala

Rozsypał nam się worek z publikacjami naszych absolwentów:) Karol Kowal wraca z kolejną książką "Serenada na wiolonczelę i rewolwer". Jest to sensacyjno-historyczna powieść osadzona w realiach międzywojennej Warszawy. Policja znajduje zwłoki redaktora opozycyjnej gazety Ksawerego Szkieltowskiego, który przed śmiercią tropił aferę, sięgającą najwyższych szczebli sanacyjnej władzy.

Skowyt wilka - thriller Aleksandry Mantorskiej
Skowyt wilka - thriller Aleksandry Mantorskiej

Miło nam zaprezentować kolejną książkę naszej absolwentki Aleksandry Mantorskiej - "Skowyt wilka". Jest to wciągający thriller, którego akcja dzieje się w małej miejscowości na Śląsku, gdzie główna bohaterka Anna Prus przeprowadza się do nowej pracy i zamieszkuje w małym domku na skraju lasu. Nocami w domku słychać dziwne odgłosy.

Papierowa miłość - debiut Niny Bylickiej - Karczewskiej
Papierowa miłość - debiut Niny Bylickiej - Karczewskiej

Już 17 sierpnia będziemy mogli znaleźć w księgarniach książkę naszej absolwentki Niny Bylickiej-Karczewskiej - "Papierowa miłość". Jest to mocna i poruszająca powieść, która uświadamia, że teraźniejszość ma korzenie w przeszłości, a konsekwencje dziś podjętych decyzji ponosić będą kolejne pokolenia. Pewnego razu Piotr odprowadza swoją córkę do przedszkola. Okazuje się, że dyrektorką placówki jest Anka, jego dawna miłość, której nie widział piętnaście lat. Wraz z przypadkowym spotkaniem dawnych kochanków wracają do nich traumatyczne wspomnienia. Serdecznie polecamy!

Bieg Anioła - kolejna książka Doroty Wójcik
Bieg Anioła - kolejna książka Doroty Wójcik

Już dziś ma premierę kolejna książka naszej absolwentki - Doroty Wójcik! Serdecznie gratulujemy! "Bieg Anioła" to zabawna historia obyczajowo-kryminalna, gdzie autorka w swoim niepowtarzalnym stylu kreśli intrygę, a bohaterowie w pełnej brawury akcji, nie pozwalają na choćby chwilę nudy! Poznaj drużynę Anioła, a dowiesz się, kim jest Anioł, co planuje sołtys i co z tym wszystkim ma wspólnego Don Padre. A to tylko namiastka atrakcji! Serdecznie polecamy!

Woda księżycowa - debiut Agnieszki Janiszewskiej - Szczepanik
Woda księżycowa - debiut Agnieszki Janiszewskiej - Szczepanik

Miło nam zaprezentować debiutancką powieść Agnieszki Janiszewskiej - Szczepanik "Woda księżycowa". Jest to piękna opowieść o sile miłości i kobiecej potęgi. Autorka rewelacyjnie pokazuje kobiecy świat wewnętrzny, walkę i rozterki towarzyszące nam praktycznie na każdym kroku. Książka inspiruje i daje "kopa" do działania. Serdecznie gratulujemy autorce :) Masz w sobie siłę, by odmienić całe swoje życie. A gdy ją odnajdziesz, nic nie będzie w stanie cię zatrzymać.

 

Czerwony kalendarz - debiut Sylwii Markiewicz
Czerwony kalendarz - debiut Sylwii Markiewicz

Serdecznie gratulujemy wydania pierwszej książki naszej absolwentce Sylwii Markiewicz. Jej "Czerwony kalendarz" to piękna książka obyczajowa, w której bohaterka Amelia postanawia zawalczyć o swoje szczęście. Amelia ma specjalny kalendarz. Zaznacza w nim na czerwono dni, w które była nieszczęśliwa. Jak się po pewnym czasie okazało, takich dni było wiele, zbyt wiele, by dalej trwać w życiowej pułapce. Z tego powodu kobieta decyduje się na odejście od męża. Wyrwana z bezpiecznego domu, próbuje się odnaleźć w nieznanej rzeczywistości. Jak potoczą się jej dalsze losy? Czy odnajdzie spełnienie i szczęście?

Architekci marzeń - debiut Karoliny Młynarczyk
Architekci marzeń - debiut Karoliny Młynarczyk

Już 17 listopada będziemy mogli znaleźć w księgarniach książkę naszej absolwentki Karoliny Młynarczyk - "Architekci marzeń". Jest to pełna pasji opowieść o trzydziesto- i czterdziestolatkach już z bagażem doświadczeń, a jednak wciąż w drodze ku szczęściu. Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie, w środowisku artystów: architektów, muzyków, rzeźbiarzy, ludzi o wrażliwych duszach, którzy szukają swojego miejsca na ziemi, próbując się realizować za pomocą sztuki. Budują własne światy, projektują szczęście, planują przyszłość i choć nie wszystko idzie po ich myśli – nie przestają gonić za marzeniami. Serdecznie gratulujemy autorce i polecamy lekturę :)

 

Trzy trupy - debiut Małgorzaty Podstawnej
Trzy trupy - debiut Małgorzaty Podstawnej

Serdecznie gratulujemy wydania pierwszej książki "Trzy trupy" naszej absolwentce Małgorzacie Podstawnej! Jest to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym, nie tylko dla kobiet.
Joanna wraca do pracy po dramatycznych wydarzeniach sprzed kilku miesięcy. Prowadząc śledztwo w sprawie zabójcy księgowych, staje oko w oko z demonami przeszłości oraz zaskakującym wyznaniem bliskiej współpracownicy, które jest początkiem lawiny kolejnych kłopotów, niedomówień i tajemnic. Czy ta relacja przetrwa tę próbę? Książka już jest dostępna w księgarniach! Polecamy.

Agent Jego Świątobliwości - debiut Karola Kowala
Agent Jego Świątobliwości - debiut Karola Kowala

Już od 30 września w księgarniach znajdziecie porywającą powieść szpiegowską osadzoną w realiach XIX wieku.  Nasz absolwent Karol Kowal, zabierze was w fascynującą podróż, gdzie główny bohater, zakonnik Władysław Klonowiejski, trafia do tajnych służb Watykanu i tropi zdrajcę, z którym ma prywatne porachunki, ocierając się przy tym o wielką politykę europejską. Zamachy, intrygi i pojedynki staną się odtąd chlebem powszednim polskiego zakonnika. Serdecznie gratulujemy autorowi i życzy entuzjastycznego przyjęcia przez czytelników!

 

Trylogia Profanum - kryminały Marcina Dudzińskiego
Trylogia Profanum - kryminały Marcina Dudzińskiego

Miło nam przedstawić świetne kryminały z wątkiem obyczajowym naszego absolwenta Marcina Dudzińskiego :) Pierwszy tom Trylogii Profanum "Przeciwko bratu" to mroczny kryminał, gdzie na przeciwko siebie stają dwaj bracia: biskup i komendant policji. Czy zdecydują się na konfrontację? Drugi tom "Z moich kości" to kolejna intryga kryminalna, która trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Toksyczne układy, tajemnice, brutalne zbrodnie i przeszłość, która dopada głównych bohaterów. Czy zło, które miało swój początek w przeszłości, jest możliwe do odpokutowania?

Znamię - debiut Olgierda Hurki
Znamię - debiut Olgierda Hurki

Serdeczne gratulacje dla Olgierda Hurki! Już w księgarniach możecie znaleźć Znamię – debiutancką powieść naszego absolwenta :) Zaczyna się jak rasowy kryminał, ale szybko ujawnia drugie dno, nie całkiem kryminalne. To przejmująca historia o samotności, niespełnieniu, o piekłach, w których sami się zamykamy.

Las, pole, dwa sobole - debiut Joanny Stogi
Las, pole, dwa sobole - debiut Joanny Stogi

Bardzo miło nam poinformować o debiucie pisarskim naszej absolwentki Joanny Stogi. Jej książka "Las, pole, dwa sobole" to przejmująca opowieść o tym, że relacje między dwojgiem bliskich osób ustają - i jednocześnie wcale nie ustają - gdy wkracza w nie śmierć.

Ćma - debiut Joanny Wtulich
Ćma - debiut Joanny Wtulich

Miło nam zaprosić Was do przeczytania świetnej książki obyczajowej "Ćma". Jest to debiut literacki naszej kolejnej absolwentki Joanny Wtulich. "Ćma" to historia, która pokazuje różne oblicza miłości. To historia obok której nie można przejść obojętnie. Ale przede wszystkim to historia, która pokazuje nam, że zaczynamy doceniać coś, dopiero wtedy, kiedy możemy to stracić. 

Zorza - debiut Anny Rosłoniec
Zorza - debiut Anny Rosłoniec

Z ogromną radością przedstawiamy debiut literacki naszej absolwentki Anny Rosłoniec "Zorza". To książka o miłości, wywiadzie, bohaterstwie i zdradzie. Frapująca fabuła, wartka akcja, doskonale skonstruowani bohaterowie, nie tylko pierwszego planu, gdzie współczesność przeplata się z przeszłością. Wciągająca historia sensacyjna, w której razem z bohaterami próbujemy rozwiązać zagadkę kryminalną.

Cały ten seks cz.I
Cały ten seks cz.I

Cały ten seks czyli o erotyce w literaturze cz.I

 

Prowadziłam niedawno rozmowę o literaturze erotycznej i seksie w powieściach. Jej wyniki były zarówno zaskakujące, co i rozczarowujące. Zdaniem rodzimych pisarzy przegapiliśmy nurt seksualny w prozie; nie było go i nie będzie, krótko mówiąc, polski bohater skazany jest na wieczny celibat. Wcale mi to nie w smak. Szczególnie, że zachodnia Europa czerpie z tajemnic sypialni w najlepsze.

E-book - wszystko co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz pisać
E-book - wszystko co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz pisać

Tak, to naprawdę jest możliwie. Możesz napisać swoją pierwszą książkę. Ty, właśnie Ty. Bo czy książka elektroniczna nie jest prawdziwą książką? Zdecydowanie jest. Ok., nie pachnie tak pięknie (zapach nowej książki jest jednym z moich ulubionych zapachów). Ale od czego zawsze zaczyna się przygoda z książką, niezależnie od formy jej wydania? Od spisania swoich myśli.

Czy widzisz co on mówi?
Czy widzisz co on mówi?

„Człowiek wpada w złość, jest uważny, jest ciekawy, kocha, nienawidzi, gardzi, lekceważy, podziwia; każdy poryw jego duszy odmalowuje na twarzy wyraźnie, czytelne znaki, które nigdy nas nie zawodzą. Na twarzy? Co mówię? Na jego ustach, policzkach, w oczach, w każdej części jego twarzy."

Cecylio, obudź się! - debiut Doroty Wójcik
Cecylio, obudź się! - debiut Doroty Wójcik

Gratulujemy debiutu naszej absolwentce Dorocie Wójcik. Już w księgarniach możecie znaleźć rewelacyjną komedię obyczajową "Cecylio, obudź się!" pełna humoru i zwrotów akcji książka idealna na poprawę humoru! Czasem, kiedy Ci się wydaje, że gorzej być nie może, otrzymujesz kłopotliwy spadek…

Nadchodzę - Paweł Rynkiewicz
Nadchodzę - Paweł Rynkiewicz

Intrygujący debiut naszego absolwenta Pawła Rynkiewicza już od dziś można kupić w księgarniach. Mroczny kryminał "Nadchodzę" wciąga od pierwszej strony i trzyma w napięciu do ostatniej. Serdecznie gratulujemy!

Kryminalne przypadki Matyldy
Kryminalne przypadki Matyldy

Miło nam poinformować o wydaniu kolejnej książki naszej absolwentki Bożeny Mazalik. Tym razem autorka zaprasza nas do lektury pasjonującego kryminału, gdzie wszystko może się zdarzyć. "Przypadki kryminalne Matyldy" wciągają od pierwszej strony, brawurowa fabuła, świetne dialogi i humor pozwolą doskonale bawić się przy lekturze.

Chciałbym, żebyś mnie napisała
Chciałbym, żebyś mnie napisała

Przedstawiamy świetne opowiadania Hanki V. Mody. "Chciałbym, żebyś mnie napisała" to zbiór na wskroś fascynujący. To kompilacja (nie)winności i nienasycenia, pożądania i pasji, melanż kolorów i smaków. Zapraszamy do lektury opowiadań erotycznych, które czytamy z wypiekami na twarzy i zaangażowaniem emocjonalnym.

Alicja Wlazło - Mrok
Alicja Wlazło - Mrok

Miło nam poinformować o debiutanckiej powieści naszej absolwentki Alicji Wlazło. Już od dziś, 30 marca jest dostępna w księgarniach książka Mrok. Alicja Wlazło zaprasza nas do fascynującego świata, w którym piekło i niebo to mrzonka, a toczący między sobą nieustanny bój Zaprzysiężeni i Potępieni dzielą te same, ponure tajemnice.

Dlaczego lubimy bohaterów?
Dlaczego lubimy bohaterów?

Moim zdaniem sekretem świetnej i wytrzymałej na upływ czasu powieści są jej bohaterowie. To poprzez ich działania nawiązujesz i wzmacniasz więź z czytelnikiem. Silne postaci prowadzą czytelnika po świecie powieści.

Webwriting
Webwriting

Prowadzisz bloga? Stronę internetową? Reklamujesz się w internecie? To kurs właśnie dla Ciebie. Podpowiemy Ci, jak zatrzymać rozbiegane oko czytelnika. Jak napisać ciekawy, dynamiczny tekst. Jak go zatytułować. Jak rozmieścić na stronie.

Proza według ścisłego umysłu
Proza według ścisłego umysłu

Pracując nad tekstem stosuję podejście iteracyjne. Nie dlatego, że jestem uporządkowana, ale dlatego, że moim mężem jest człowiek o wybitnie ścisłym umyśle...

Czy ściąganie zawsze jest naganne?
Czy ściąganie zawsze jest naganne?

Jeśli Szekspir mógł to robić, możesz i ty. Ukradnij swoją fabułę. Tak, tak, wielki mistrz rzadko sam wymyślał oryginalną historię. Mówiąc szczerze, w dzisiejszych czasach jest to jednak trudniejsze. Nie możesz po prostu przenieść fabuły i bohaterów i udawać, że to twój własny, oryginalny pomysł. Ale możesz wykorzystać klasyczne schematy fabuły i wypełnić je swoją własną opowieścią.

Pokaż co napisałeś
Pokaż co napisałeś

Niektórzy biegną do wydawcy kiedy tylko ostatnia strona maszynopisu opuszcza drukarkę... Jeszcze inni wpadają w pułapkę ...

Lepiej późno niż później
Lepiej późno niż później

Zawsze chciałam zostać pisarką. Niestety wszystkie próby kończyły się, w najlepszym razie, głęboką frustracją. Zawsze w jakimś momencie brakowało mi pomysłów...

Lepiej późno niż później
Lepiej późno niż później

Zawsze chciałam zostać pisarką. Niestety wszystkie próby kończyły się, w najlepszym razie, głęboką frustracją. Zawsze w jakimś momencie brakowało mi pomysłów...

Jestem jaki jestem
Jestem jaki jestem

William Saroyan, którego powieści są pełne pasji, został kiedyś zapytany o tytuł kolejnej książki. „Nie mam tytułu i nie mam fabuły”...

Tekst pełen zmysłów
Tekst pełen zmysłów

Dobra, żywa opowieść powinna odwoływać się do naszych zmysłów. Wzrok, słuch, smak, zapach, dotyk - to wspólny mianownik ludzkich doświadczeń....

Drzwi bez powrotu
Drzwi bez powrotu

Czy pomyślałeś kiedyś, że większość popularnych powieści jest skonstruowana według ściśle określonych schematów...

Struktura trzech aktów
Struktura trzech aktów

Kiedy powieść odznacza się dobrą strukturą? Wtedy kiedy wydarzenia są przedstawione czytelnikowi w sposób dla niego najbardziej interesujący...

W poszukiwaniu pomysłu
W poszukiwaniu pomysłu

Podróżując po Azji pisałam maile do rodziny i znajomych w kraju, żeby wiedzieli, gdzie jestem, co porabiam i że w ogóle żyję...

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się