Artykuły        

Odważ się - bądź kreatywny

Oto dziesięć szybkich, prostych, skutecznych, zabawnych sposobów na znalezienie oryginalnych pomysłów na fabułę.

1. Gra "co by było, gdyby..."
Jest to najstarsza i wciąż najlepsza gra kreatywna. Zadawaj to pytanie zawsze i wszędzie. Wymyślaj jak najbardziej absurdalne skojarzenia. Szukaj wszystkich możliwych połączeń. Ta gra zmusza nasz umysł do myślenia w taki sposób, aby znaleźć jak najbardziej oryginalne spojrzenie na znane sprawy. Co by było, gdyby zwykły chłopiec był czarodziejem?

2. Tytuł
Wymyśl jakiś porywający tytuł i napisz do niego książkę. Brzmi kiepsko? Wcale nie. Tytuł może pomóc twojej wyobraźni skoncentrować się i znaleźć materiał na powieść. Korzystaj z wielu źródeł: prozy, poezji, cytatów, Biblii. Wypisz kilka na chybił wybranych słów ze słownika i pomieszaj je. Pomysły na powieść zaczną wypływać z twojej głowy. Teraz musisz tylko wybrać jeden z nich i napisać powieść odpowiadającą tytułowi.

3. Lista problemów
Pomyśl o problemach , które cię do głębi poruszają. Aborcja? Ochrona środowiska? Reklamy? Dzieci? Ochrona zdrowia? Znajdź taki, który sprawia, że twoje policzki czerwienieją. Może być globalny jak strategia militarna, lub lokalny jak polityka szkolna. Musi być jednak taki, aby wywoływał u ludzi gwałtowną reakcję. Wybierz strony konfliktu. Jaki jest twój moralny punkt widzenia na tą sprawę? Znajdź dobry argument na obronę swojego zdania oraz dobry argument dla strony przeciwnej. Na świecie jest wiele rzeczy, które są czarne albo białe i nawet ci po złej stronie znajdują usprawiedliwienie dla tego co robią. Jako pisarz powinieneś widzieć obraz całościowy, co oznacza, że powinieneś traktować swoich bohaterów – wszystkich bohaterów- sprawiedliwie. Opisz to!

4. Pierwszy jest bohater
Być może najlepsza i najszybsza droga do znalezienia pomysłu na książkę prowadzi przez bohatera. Proces jest łatwy: wymyśl dynamicznego bohatera i zobacz dokąd cię zaprowadzi. Zamknij oczy i zobacz pierwszą osobę, którą podpowie ci twój umysł. Lub też wybierz jakąś fascynującą postać ze swojego życia, z przeszłości. Nie próbuj jej kopiować. Ale stwórz ją na nowo. Daj jej inny zawód. Nawet lepiej, zmień jej płeć. Niech on stanie się nią. Jaki byłby twój szalony wujek, gdyby stał się kobietą? Kiedy już będziesz miał idealnego bohatera, zadaj sobie pytanie: Jaka najgorsza rzecz mogłaby mu się przytrafić? Czy nie będzie to doskonały początek powieści sensacyjnej?

5. Mieszanie gatunków literackich
Wszystkie gatunki literackie rządzą się określonymi zasadami. A może powinniśmy zmierzyć się z naszymi oczekiwaniami i przewrócić je do góry nogami? Na przykład kiedy klasyczny western umieścimy w przestrzeni kosmicznej - czy to nie Star Wars? A może James Bond w świecie Dzikiego Zachodu? Błyskotliwe mieszanie gatunków literackich stało się już dawno częścią kultury popularnej. Tak więc baw się gatunkami, konwencjami, oczekiwaniami. Mieszaj je mocno. Gdzieś tam pojawi się pomysł.

6. Bądź trendy
Powieści mogą być gorące, tylko z powodu swojego tematu. Spróbuj złapać modny trend. Najlepszym źródłem są oczywiście gazety, czasopisma specjalistyczne, magazyny. Często mówią czym teraz interesują się ludzie oraz przewidują sferę zainteresowań ludzi w przyszłości. Nanotechnologia? Implanty? Co by się stało, gdyby wszyscy się tym zainteresowali?

7. Przeglądanie prasy
Czytaj gazety. Przestudiuj dokładnie wszystkie działy. Wytwórz mechanizm, który pozwoli ci na wychwytywanie oryginalnych kierunków. Każdy numer będzie zawierał co najmniej kilkanaście możliwych pomysłów. Wybierz jeden temat i zagraj w grę a co jeśli, aby rozwinąć to co znalazłeś. Jeśli odkryjesz ciekawą informację, którą mógłbyś wykorzystać później, zachowaj ją i włóż do specjalnego pudełka.

8. „Naprawdę chciałbym napisać o...”
Ćwiczenie to powinno być wykonywane od razu po przebudzeniu się. Twoja podświadomość w ciągu nocy filtrowała marzenia i sny. Ma ci wiele rzeczy do powiedzenia. Tak więc złap kubek z kawą, pędź do kartki papieru lub komputera. Zacznij od: „Naprawdę chciałbym napisać o...”, a następnie pisz przez dziesięć minut bez przerwy. Podążaj za myślami, rozwijaj je i przechodź do kolejnych, pozwalając, aby zalała cię fala nieograniczonej kreatywności. Nie cenzuruj się w żaden sposób! Na wybranie najlepszych pomysłów przyjdzie czas później.

9. Obsesja
Obsesja kontroluje najgłębsze emocje bohaterów. Popycha ich i wrzuca w wir działania. Z tego względu jest idealna przy szukaniu pomysłów. Jakie są ludzkie obsesje? Ego? Wygląd? Pożądanie? Kariera? Wrogowie? Sukces? Obowiązek? Stwórz bohatera. Daj mu obsesję. Zobacz dokąd go to zaprowadzi.

10. Napisz prolog
Dzisiaj książki najczęściej posiadają prolog z dużym ładunkiem akcji. Nie muszą nawet pokazywać głównego bohatera. Ale musi w nim być coś niesamowitego, zaskakującego, ekscytującego lub szokującego, co sprawi, że czytelnik powie: „ Muszę przeczytać resztę książki, aby dowiedzieć się dlaczego to się wydarzyło.” Wciągające rozpoczęcie jest dosyć łatwo napisać. Trudno napisać później dobrą książkę. Ale pomysły, które przyjdą ci do głowy przy pisaniu prologu, mogą rozwinąć się w świetną historię. A napisanie prologu, który będzie miał 1000 lub 2000 słów zawsze będzie dobrym ćwiczeniem.

 

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się