Artykuły        

Niezbędnik pisarza

Niezawodnym i niezbędnym narzędziem każdego pisarza jest notes. Albo wręcz – notesy.

Zapisuj w nich wszystko co cię poruszyło, wszystkie podsłuchane anegdoty i powiedzonka, wszystkie ciekawe pomysły, które nagle przychodzą ci do głowy. Nie chodzi tu tylko o krótkie notatki. Możesz notować całe akapity, historie, dialogi…. Nie przegap ich. Zapisuj wszystko. To nie szkodzi, że zupełnie nie pasują do tego, nad czym obecnie pracujesz. Kiedyś mogą okazać się nieocenione.
Pamięć jest taka zawodna. Jeśli w czasie pracy nad jakimś wątkiem, przyjdzie ci do głowy kompletnie inny kierunek rozwoju akcji, albo zupełnie inna reakcja bohatera – nie wahaj się! Zapisuj wszystko! Jutro już nie będziesz mógł sobie przypomnieć.

Innym, bardzo wiernym i pomocnym przyjacielem pisarza może być pudełko do butów (albo jego nowoczesna wersja, czyli segregator z koszulkami). Można w nim przechowywać wycinki z gazet, śmieszne, albo tylko interesujące, ulotki reklamowe, fiszki z ciekawymi cytatami, na które natknąłeś się w trakcie lektury. Wszystko, co tylko poruszy cię w jakiś sposób (no, może nie resztka niedzielnej, przepysznej pieczeni – ale już pełen uczucia, artystyczny opis jej smaku i zapachu jak najbardziej.)

Dyktafon – ostatnio bardzo modny wśród polityków. Nie zachęcamy cię jednak do skrzętnego nagrywania rozmów z bliższymi i dalszymi znajomymi – na wypadek, gdyby kiedyś miały się przydać. Nie. Chodzi o wykorzystywanie każdej nadarzającej się wolnej chwilki na twórczą pracę. Godzina w korku? Proszę bardzo. Można opracować profil bohatera. Spacer po lesie? Już przemyślana cała intryga, a przemyślenia nagrane. Oczywiście, po powrocie do domu nie można zapomnieć o przeniesieniu efektów pracy na jakiś bardziej trwały nośnik.

Powieść to, najczęściej, utwór wielowątkowy z całym tabunem różnorakich postaci, które spotykają się, rozmawiając wymieniają informacje, przeżywają różne przygody itd. Łatwo się w tym wszystkim pogubić. Może się nagle okazać, że twój bohater rozmawia sobie swobodnie z ciocią, która zmarła w Australii trzy rozdziały temu. Aby tego uniknąć musisz się zorganizować – wprowadzić jakiś system porządkowania treści swojego dzieła. Wypróbuj metodę płatka śniegu z bieżącego artykułu miesiąca.

M.B.

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się